Saturday, November 30, 2013

"Dancing with the stars", nata e katert - vallja e Rrajces


Ne ka nje angazhim qe ka rrembyer gjithe mendjen, zemren dhe kohen time keto javet e fundit eshte "Dancing with the stars". Nje eksperience totalisht e re, sa e bukur aq edhe e veshtire, sa argetuese aq edhe stresuese "Dancing with the stars" eshte nje nder gjerat me interesante qe me kane ndodhur ne keto 29 vite (per 10 dite) jete :) Dite pas dite, cdo jave qe kalon, aq me shume ndjej qe perfshihem ne kete spektakel/gare dhe aq me shume impenjohem per te dhene maksimumin nga vetja. Qe e vogel e kam dashur shume kercimin edhe pse asnjehere nuk jam marre seriozisht me te. Ama po te shohesh kasetat qe kemi te xhiruara neper festa te ndryshme familjare, une jam gjithmone duke kercyer. Edhe pse e vogel kam qene e shume e ndrojtur dhe cohesha te kerceja vetem pas lutjeve te mamit, ne momentin qe cohesha nuk kishte me njeri te me ulte. Kjo dashuri per kercimin erdhi dhe u be me e madhe me kalimin e viteve, aq sa ne adoleshence dhe rinine e hershme une do isha e para nga shoqeria qe do cohej sapo me shkelte kemba ne pub dhe e fundit qe do ulesha. Me pak fjale, kush me njeh mire, e di mire se sa shume e kam dashur dhe e dua une kercimin. Mbase kjo eshte dhe arsyeja qe pritshmerite ndaj meje ne "Dancing with the stars", kane qene te madhe. Megjithate te kercesh per qejf dhe te kercesh profesionalisht, me koreografi, jane dy gjera krejtesisht te ndryshme. Edhe pse e kisha degjuar shpesh nga konkurentet e edicioneve te kaluara kete fraze, vetem tani qe po e provoj vete e besoj plotesisht. Ajo per te cilen une jam shume e lumtur eshte qe jave pas jave ve re nje ngritje te performancave dhe aftesive te mia si "balerine". Ne fund te fundit qellimi i "Dancing with the stars" eshte pikerisht ky apo jo? Qe ti te futesh ne gare si nje amatore dhe te dalesh si nje profesioniste? :P
E ndersa une jam duke u pergatitur per kercimin e radhes qe eshte nje Charleston, kecim amerikan i viteve 20-30 dhe qe menjehere me hyri ne zemer, ne postin e radhes po ju sjell disa nga fotot dhe videon e kercimit te javes se kaluar, vallen e Rrajces te cilen e nderova e me nderoi :) Me kete valle kam marre dhe piket maksimale deri me tani ne gare, plote 38 pike dhe padyshim qe si per mua, edhe per publikun ka qene kercimi me i mire. Ehhh nuk ke cfare ti besh, jane rrenjet prej shqiptareje (edhe pse jo librazhdase, por vlonjate) qe te therrasin :)
Po ju jeni dakort qe ky ka qene kercimi me i mire ne keto kater jave? Edhe nje kerkese te fundit kam, dergoni nje mesazh me tekstin: VIP 10 ne numrin 51115 nese jeni ne Shqiperi dhe 55666 nese jeni ne Kosove se kjo do te thoshte disa vota me shume, e nje renditje me e larte ne klasifikim, cka do te me bente shume te lumtur :) Kam tre jave qe jam e treta ne renditje, se leviza pak dhe u ngjita nje vend me siper nuk do ishte keq :P
Pres komentet tuaja me shume padurim :)

Video e kercimit te valles 


       Video e kercimit plus vlersimi i jurise

Thursday, November 28, 2013

A brand new me...vetem per nje dite :)


Eshte shume bukur kur te pakten per nje dite, ose me sakte per disa ore ti ke nje staf njerezish ne dispozicion, duke filluar nga parukier, editor mode, e fotograf, te cilet kujdesen per ty dhe te shnderrojne nga ajo qe je ne te perditshmen tende. Kjo ishte edhe ideja e ketij sherbimi fotografik realizuar per revisten "OK", per te cilin une ju fola edhe ne postin e kaluar dhe do te vazhdoj ta bej edhe sot duke ju sjell disa foto te tjera realizuar nga Fatjon Hoxha (meqe edhe kishit pyetur ne komentet e postit te kaluar). Qe kur Niko Komani, editor i modes i revistes "OK" me propozoi idene e tij, per te realizuar nje look ndryshe, pak retro, pak vitet 60' ideja me pelqeu shume, edhe pse kisha pak frike si mund te dukej tek une, duke qene se ishte hera e pare qe shfaqesha me nje look te tille. Qe ne momentin e pare kur mbarova grimin dhe floket dhe po shikoja veten ne pasqyre u ndjeva cuditshem, me pelqente por nuk isha UNE. Megjithate sapo pashe veshjet e perzgjedhura nga Niko dhe me pas, kur keto veshje i mbajta ne trup panorama u plotesua e tera dhe une u ndjeva shume mire me "veten e re" qe po shihja ne pasqyre :) M'u be qejfi qe edhe reagimi i njerezve, pasi pane revisten dhe setin e fotove ishte pozitive. Kuptohet qe do kete edhe nga ato qe mendojne se "me Max Mara ose jo une do vazhdoj te jem nje zonje burre :D", sic kishte komentuar ndonje "zonje e nderuar" me siguri ne postin paraardhes, por rendesi ka qe per disa ore une u kenaqa dhe u ndjeva nje Marilyn Monroe e vertete brune, e veshur me bojeqielli kur era padashje tentoi te me ngrinte fustanin :)

Monday, November 25, 2013

Nje eksperience e bukur per "OK" magazine


Eshte bere me shume se nje jave qe une nuk kam shkruar ne blog dhe vetem tani qe u ula per te shkruar u ndergjegjesova per kete fakt. E di edhe qe te kerkoj falje nuk ka asnje vlere, sepse e kam bere pak si shpesh keto kohet e fundit, po ashtu edhe justifikimet nuk "pine me uji" se te njejta vazhdojne te jene, mungesa e kohes, e cila sa vjen e behet me problematike, gjithsesi kush me ka xhan me kupton dhe me fal. :) Kush nuk me ka, kam pershtypjen qe lumturohet kur une bej mungesa ne blog, keshtu qe nuk kam fare pse ti kerkoj falje :)
Tani qe po shkruaj eshte ora 14.00 dhe une duhet te isha nisur per ne Kombinat, sepse sot eshte nata e katert e "Dancing with the stars". Por nuk do te flase per "Dancing..." sot, por per nje tjeter eksperinece, le ta quajme keshtu, te javes se shkuar, ku me perzgjedhjen e Niko Komanit une u bera pjese e revistes "OK", ne nje sherbim shume te bukur fotografik. Niko pati idene gjeniale te me sjelle totalisht ndryshe ne look, qofte ne model flokesh, qofte ne veshje dhe rezultati ishte shume pozitiv. Duke qene se jane realizuar foto me disa veshje te ndryshme, une nuk do ti "harxhoj" te gjitha ne nje post, por do ti sjell neper poste te vecanta. Per kete post te pare, do te gjeni edhe faqet e revistes ne PDF, me shpresen qe do te arrihen te lexohen, sepse nuk ka vetem foto, por edhe nje interviste. 
Pres me padurim mendimet tuaja!
Faleminderit qe me ndiqni gjithmone dhe qe me mbeshtesni ne gjithcka bej :)

Monday, November 18, 2013

Nje dhurate e bukur dhe e cmuar :)


Kam kohe qe kam dashur ta realizoj kete post (sic e shikoni edhe nga data ne foto, ato jane shkrepur gati nje muaj me pare), por gjithmone me dilte dicka e paparashikueshme qe me detyronte ta shtyja, por ja, me ne fund momenti erdhi! E dini cila eshte nje nder gjerat me te bukura dhe kenaqesite me te medha qe me ka dhuruara ky blog? Fakti qe kam njohur dhe bere disa mikesha, te cilat edhe pse vetem virtuale, i dhurojne diteve te mia ngjyra, njesoj sic bejne edhe mikeshat ne jeten reale. Me prezencen e tyre te vazhdueshme, me vleresimet, kritikat, keshillat dhe dashurine qe me kane dhuruar ne kete nje vit eksperience si bloggere, me kane shtyre qe edhe kur kam patur ato momentet e lekundjes per ta mbyllur blogun per shkak te mungeses se kohes, ta mendoja dy here vendimin. Do kisha shume deshire ti permendja te gjitha me radhe, por nuk dua ta shnderroj kete post si ato emisionet pershendetje nga ekrani te kohes se xhaxhit prandaj po e evitoj me mire.
Magjithate njeren prej tyre, vajzen qe ne blog-un tim eshte nder me populloret dhe qe jam e sigurte qe edhe lexuesit e blogut e kane fiksuar si emer, CHRISEDA, nuk mund te rri pa e permendur. Sepse edhe ky post i sotem eshte nje post falenderimi per te, se pari per prezencen e vazhdueshme me ane te komenteve dhe se dyti per dhuraten e bukur qe me ka bere. Edhe pse kane kaluar ca muaj qe nga dita kur e kam marre dhuraten dhe falenderimi mbase po vonon pak, si themi ne shqiptaret me mire vone sesa kurre, apo jo? :P Chriseda si nje ndjekese e rregullt e ketij blogu, kishte fiksuar dashurine qe une kam per lulet si print dhe guess what? Nga Amerika ku jeton, vendosi te me beje nje dhurate, nje xhakete me lule, pikerisht xhaketen qe shikoni ne keto foto. Me besoni qe nuk ka gje me te bukur, kur shikon njerez qe nuk i njeh personalisht, te shprehin dashurine dhe vleresimin e tyre jo vetem me fjale. Une dua ta falenderoj publikisht Chriseden, per xhaketen e bukur patjeter, por mbi te gjitha per faktin qe eshte gjithmone prane meje, ne te gjitha gjerat qe une bej. Me besoni qe ndonjehere ndihem e bekuar, nga gjithe dashuria qe me japin njerez te cilet edhe pse nuk i njoh personalisht, jane shnderruar ne pjese te rendesishme te diteve te mia :)

Saturday, November 16, 2013

Reggea night...amazing night!


Kush e ka ndjekur emisionin e se enjten mbrema, "Top Show Magazine" e di shume mire qe ka qene nje mbremje shume speciale, ku jemi argetuar pa mase nen ritmet e muzikes reggea. Nje emision ndryshe, ku kete here me shume se sa fjale rendesi dhe peshe kishte muzika, impakti qe pati ne publik ishte shume pozitiv. Te pakten nga reagimet e shumta ne Facebook dhe te nesermen me njerezit qe takoja, kuptova qe muzika reggea ne Shqiperi ka shume fansa. Nje nder ta jam edhe une vete, prandaj shpresoj qe ne te ardhmen te kete me shume hapsire per kete muzike.
Per t'ju pershtatur sa me shume atmosferes vendosa te vishesha gjithe ngjyra dhe te beja ca kacurela si nje Xhamajkane e vertete :D Fale mjeshterise se Jetmira Dushit, e cila cdo jave me sjell ndryshe ne ekran dhe realizon pa me te voglin problem modelin qe une deshiroj, impakti ne pergjithesi ishte pozitiv dhe kacurelat e mia paten shume sukses, madje ja kaluan edhe kacurelave te Fatmes...:P Eh moj Aulona Musta, te erdhi dita te komentohesh pozitivisht per floket....
Me poshte keni disa foto te shkrepura para fillimit te emisionit dhe ne fund do te gjeni edhe tre videot per ata qe e kane humbur "Top Show Magazine" te enjten dhe kane deshire ta shohin.