Wednesday, August 15, 2012

Half around Europe...

Sic e kam thene edhe ne shkrimin e pare, te udhetoj eshte nje nga pasionet e mia te medha. Do te doja te vizitoja vende pa fund, te njihja kulturen e tyre, te mrekullohesha me historine qe fshihet pas cdo qyteti, te njihja njerez te rinje dhe te mesoja prej tyre, te provoja ushqimet tradicionale...e shume, e shume eksperienca qe mund te perjetohen gjate udhetimeve neper vende te ndryshme. Fatkeqsisht mendoj se kam udhetuar shume pak, krahasuar me deshiren e madhe qe kam. Shkaqet per kete jane te ndryshme. Deri pak me shume se nje vit me pare, te udhetoje ishe nje luks qe jo te gjithe e kishin. Si qytetar te ketij vendi te humbur ne mes te Europes, qe quhet Shqiperi, duhet te pajiseshim me vize nese donim te udhetonim qofte edhe ne vendet fqinj si Greqi, apo Itali...
Dhe kjo do te thoshte hangarira pa fund, burokracira te shumta te cilat te nxirrni prej hundesh cdo qejf e deshire per udhetim. Tani qe me ne fund Europa na meshiroi edhe ne te shkretet dhe na hoqi vizat, del ne pah problemi i dyte, jo me pak i rendesishem: parate! Duhen shume leke/euro per t'i plotesuar vetes deshiren per te udhetuar. Mjafton mos te shkojme me tej dhe te fillojme me bileten e avionit, per te kuptuar qe endrra per udhetime neper bote ne shqiptarve na kushton shume. 450 euro bente nje bilete avioni nga Tirana ne Ibiza, vendi ku kisha vendosur te kaloja pushimet kete vere, prandaj ne vendosem per dicka me praktike: nje udhetim me makine, keshtu edhe do te shpenzonim me pak, duke qene kater vete shpenzimet e rruges do te ndaheshin, por edhe do te kenaqeshim me shume, duke qene se do te vizitonim disa vende. Nje road trip qe perfshiu disa vende: Mal i Zi, Kroaci, Itali, France, Spanje, Ibiza, Zvicer, Gjermani!Ehhh c'tju them! Mjafton te permend qe edhe pse kane kaluar dy jave qe kur jam kthyer, vazhdoj te jem me depresionin post pushime! Kuptohet qe si e fiksuar pas fotografise qe jam, kam bere shkrepje pa fund, por ketu po vendos vetem nje pjese shuuume e vogel prej tyre. Me shpresen qe udhetimi i rradhes nuk do te jete shume larg, do vazhdoj te jetoj me nostalgjine e atyre 13 diteve te mrekullueshme qe kalova neper Europe! Po pushimet tuaja miq si ishin kete vit? Zgjodhet Shqiperine, apo vendoset te pushonit jasht saj? Me vjen keq se mund te dukem si jo atdhetare, por une kam vite qe nuk pushoj ne Shqiperi me shume se sa nje fundjave. Do i kisha dhene me kenaqesi leket per vendin tim, por kur ai nuk ma kthen mbrapsht shpenzimin qe une bej, me nje sherbim te pakten minimal, atehere perse duhet? Duke shijuar nje pizza te mrekullueshme ne Itali
Heidelberg
Clubbing in Barcelona
Ibiza love
Jumping from the rock
Coconut
Motorcycle race
Ibiza beaches
From Formentera with love
Castle view...Heidelberg
MonteCarlo
Photoshooting Formentera
Ibiza clubbing
Swimming through the waves...Ibiza
Night out in Ibiza

7 comments:

 1. Aulonaa e di si eshte kjo puna e shqiperise si kenga aurela gaces fati yne shrpese dhe marrezi. Kur je larg te pres me mall kur je prane grindem me ty:) TE njejta ndjesira si ty kisha dhe une derisa u largova per te bere master dhe kam 9 muaj qe spo vij dot ngaqe me dueht te punoj per tezen.
  Anywya nje korrigjim te vogel kisha kam pershtpjen qe ai qyteti ne germani quhet Heidelberg.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Poooo fiks ashtu quhej, por duke qene se (sic kam thene edhe ne shkrimin e pare) memoria nuk eshte pika ime e forte e vetmja gje qe me ishte fiksuar ishin targat e makines HD qe pash atje, keshtu qe u futa ne google dhe bera ca kerkime dhe kur me doli Hindenburg, thash ky do jete. Gjithesesi thuaj shyqyr nuk shkruajta High Definition...hahahaha :P
   Sa per ate qe ke shkruar per Shqiperine, besoj se e vetmja arsye perse mund te te marre malli eshte per njerezit qe ke ketu, familjar e miq. Pastaj ta them me sinqeritetin me te madh qe nuk shoh arsye tjeter te te marre malli per kete vend.
   P.S: Ishalla me sjell fat se je komentuesja e pare :D

   Delete
  2. Haha :)) tani e pashe kete , ne fakt dhe une u futa e kerkova ne google kete Hindenburg epo thashe ky emri qe ka shkrujt aulona do jete sic i kane pase thirrur dikur Heidelberg:))Po sh emer german eshe dhe ky Hindenburg e vdekur do kete ndonje qytet me kete emer kehtu qe brenda je prape :P
   Edhe sa per fat te paskam sjell plot ::)) Keep posting :)

   Delete
 2. Aulona ajo ehte arsyeja e vetme qe me ben mua te vij ne shqiperi 1 her ne vit.kete vere qe i kam prinderit ketu as ma "ndjen" te vi edhe pse te them te drejten e dua shqiperine dhe fierin tim.te puth fort dhe mos e ler pas dore blogun se mi lajk veri mac hehehehhehe.love u

  ReplyDelete
 3. Shume te bukura i ke te gjitha postimet, do ta ndjek blogun me qef :D

  ReplyDelete
 4. Pike ne zemer e kam ate MonteCarlon! Lum si ti qe je kenaqur kete vere! I envy you so muccchh! :D

  ReplyDelete
 5. Sa bukur, me knaqe me kto fotot

  ReplyDelete