Sunday, January 6, 2013

Disneyland

Pasi e nisa postin e pare te udhetimit tim ne Paris me eksperiencen qe me pelqeu me pak, do ta vazhdoj me ate qe me pelqeu me shume: udhetimi ne Disneyland! Edhe pse, edhe ky udhetim nuk kaloi pa peripecira... Nje pjese te prenotimeve ne i kishim bere online, ne menyre qe te evitonim radhet e gjata te biletave (dhe jo vetem). Nder to bente pjese edhe Disneylandi, bileten per te cilin e kishim blere qe dy muaj me pare online. Prandaj kur arritem atje, ndiheshim si boba kur shikonim radhet e gjata te njerezve qe prisnin per te prere biletat. Por ngrefosja si gjela zgjati shume pak, sapo arritem te kontrolli, ku une kalova dhe kur kthej koken mbrapa shoh dy fytyra te pikellluara ne kulm: kishin humbur biletat! Dy biletat e mikes time Eva dhe te partnerit tim Tomi, po i mbante ky i fundit, meqe pjesen me te madhe te gjerave ja linim atij si njeriu qe nuk humb kurre asgje. Por ja qe kete here fati na luajti nje loje te keqe dhe biletat qe ai i kishte vene ne xhepin e pasem nuk i gjente me gjekundi. I kishin rene! Keshtu qe nga gjela te krekosur, u kthyem pas dhe u futem ne radhe si dhi te zjebosura. Tasksirati im te rrija te prisja edhe nje ore tjeter te blinin biletat ata. Pas rreth nje ore ne radhe biletat u blene serish dhe me dyfishin e cmimit kete here. Gjithesesi kjo nuk na e uli aspak moralin, por e shijuam eksperiencen ne Disneyland ne maksimum. Sic na kishin parapergatitur, ishte e pamundur te vizitoje gjithe lojrat dhe te merrje pjese ne gjithe aktivitet qe organizoheshin, vetem per nje dite. Qe te shijosh ne maksimum Disneylandin mendoj se duhen minimumi nja pese dite te mira, nje udhetim i gjithi dedikuar ketij vendi. Te merrje ndonje dhome tek ndonje nga hotelet qe gjenden brenda ne park dhe qe jane fiks si shtepi kukullash me princesha (sic do ti shikoni edhe ne foto). Une u futa me ze dhe dola pa ze qe andej, aq shume kam bertitur nga frika per shkak te lojrave ky hypa, sepse duhet ta pranoj qe jam nje frikacake e madhe megjithate qejfi eshte me i madh dhe fitoi mbi friken. Gjithesesi kjo eksperience nuk pershkruhet mire as me fjale dhe as me foto, duhet ta perjetosh per ta kuptuar.Ka patur edhe nga ata qe para se te nisesha me thane qe nuk ja vlene dhe qe eshte per kalamaj, qe ka gjera me te bukura Parisi per te pare se sa Disneyland. Une jam dakort, qe Parisi ka vertet shume gjera te bukura per te pare qe duhet shume kohe per ti shijuar te gjitha sic duhet, ama une eksperiencen ne Disneyland do ta perserisja edhe 100 here te tjera. NJe gje eshte e sigurte, do te kthehem serish atje kur te jem bere mamai me femije :) ^_^ Veshja qe kisha padyshim qe ishte shume komode, strece nje pulover e gjate, cizme pa taka, nje shall dhe kapuc. Sic e kam thene edhe ne nje tjeter post, mua me pelqejne shume kapelet, kapucet, beretat te cilat per fat te keq ne Shqiperi nuk i perdor shpesh, prandaj ne Paris do me shikoni pjesen me te madhe te fotove me nga nje te tille ne koke :)


Ketu kam dale e qete, para se te dija se c'me priste te ai "hoteli" mbrapa :DTe kjo keshtjella nuk do kisha patur problem te jetoja gjithe jeten ^_^ :D

E c'kuptim ka "femijeria" ka nje sheqer te djegur ne dore :PMbrapa ishin "Rolling Stones" duke bere prova :D :P

Edhe ketu isha e lumtur dhe e gezuar se nuk e dija se c'me priste te ajo gjeja mbrapa...nuk e dija qe do me beheshin jo vetem zorret, po do behesha e gjitha kukurec...:D

Mary Poppins me cadren jo fluturuese


Heren tjeter qe do shkoj nje jave te ky hoteli dua te rri

E terrorizuar pasi kuptova se c'me priste aty brenda...:D

Radhet per te hypur ne nje loje...prisnim nga nje ore ne radhe per te shijuar 3 minuta loje :S

E "shkalafitur" pasi dola nga treni i tmerrrriiiiiiit...E hedh nga treni, se nuk ia beri fotot me kendin e duhur...:D

8 comments:

 1. edhe pse fotot nuk duken sh qarte nga celi menyra sesi i kishe pershkruar situat plot fanatzi me pelqeuu shumeee :D

  ReplyDelete
 2. hahaha sa e bukur kjo fotoja fundit kurse ajo foto qe ke dale si e "shkalafitur" e papare kam qesh me lot. Ti kokrra yllit si gjithmone. E

  ReplyDelete
 3. Uaaa cna kenaqe me keto foto...une isha ne kroaci, por nuk ishte kurr si kjo atmosfere e Disneyland :(Veshja duket vertet komode per kete dite :)Lura

  ReplyDelete
 4. mmmm lum si ti, lum si ti, lum si ti, lum si ti
  Kete pallton gri e ke supeeer :D
  Edhe une vdes per kapele, bereta, kapuca dhe me mire se kudo ato i pershtaten Frances :)

  ReplyDelete
 5. Fotot jane shume te bukura, sidomos ngaqe nuk jane poza te ngurta. Mendoj se ke per ti shijuar shume pas disa vitesh keto foto. Une zakonisht bej nje liber me fotot e pushimeve (perdor Apple iphoto + printim), shkruaj dhe mbresat ose ndonje detaj interesant dhe behet si ditar. Partneri im qe urren te bej foto, sidomos gjate pushimeve, shkrihet komplet nga kenaqesia kur shfleton librat e disa viteve me pare. Normal nuk e shpreh qe po kenaqet se ka hall mos i kerkoj te bejme me shume foto ne pushimet e ardhshme, por i shkelqejne syte ama ndersa shfleton.

  Nje liber me foto dhe mbresa nga pushimet mund te jete nje dhurate shume te bukur. ;)  ReplyDelete
 6. disney eshte vertet eksperienca me e bukur qe te fal parisi. edhe shopping sigurisht

  ReplyDelete
 7. u kenaqe ne paris ...kur je dhe me njeriun e zemres kenaqesh akoma me shum ...

  ReplyDelete