Saturday, February 23, 2013

Peplum, lace and spike


Ne kete post kam bere bashke tre trende qe me pelqejne shume dhe nje tjeter qe nuk e di nese e dua, apo e urrej: peplum, lace, spike dhe animal print. Kjo eshte veshja te cilen zgjodha te enjten ne mbremje, kur isha e ftuar ne "Top Show Magazine". Fundi vishnje eshte nje blerje e re, te cilin po prisja rastin ta vishja, bluza me dantelle eshte nje blerje e vjeter te cilen e kisha harruar fare dhe u rikthye ne vemendje gjate kthimit permbys te garderobes, pas krizes "nuk kam asgje per te veshur" qe me kap sa here kam ndonje dalje televizive. Me pelqeu kombinimi i te dyjave, por m'u krijua ndjesia qe ishin pak me elegante dhe serioze sec duhet, ose sec e donte formati i te enjtes ne Top Show, ose sec eshte stili im, prandaj vendosa te rrezikoj dhe te bej nje thyerje me nje pale gjysem cizme rrok dhe agresive me "gjemba" dhe animal print. Ky i fundit eshte ai trendi te cilin nuk e di nese e dua, apo e urrej per te cilin shkruajta ne fillim. Te them te drejten duke patur Roberto Cavallin si nje nder stilistet e mi te preferuar, animal print patjeter qe ben pjese ne preferencat e mia, por transformimi i shemtuar dhe overdoza qe kam marre me kete trend ne rruget e Tiranes, me kane bere qe ta mbaj larg garderobes time. Ama keto cimzet ishin shume seksi per te mos t'i blere, keshtu qe e theva rregullin dhe i bera pjese te garderobes. Rezultati final mua per vete me pelqeu! Uroj dhe ju :)


27 comments:

 1. Me pelqen shume bluza dhe fundi dhe te dyja bashke duken shume elegante. Kepucet nuk hyjne tek shijet e mia dhe me duken paksa "too much" per kete veshje, perpos faktit qe t presin kemben ne vendin e gabuar dhe nuk e di nese ekziston njeri qe duket mire me kete lloj modeli. Gjithsesi te pergezoj per elegancen dhe per guximin qe pate kur martove tre trende te fuqishme :)
  Fundjave te bukur!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Flm per komentin, mendimin dhe keshillen Lisa. Uroj te kesh kaluar nje fundjave te bukur!

   Delete
 2. Te komplimentoj shume aulona. Cdo gje e veshur nga ti sec merr nje pamje stylish :) e cuditshme si 1 bluze dantelle,nje fund te thjeshte dhe cizme leopard(dhe une kam 1 pal te tilla te shkurtra si ty por pa tak & I adhuroj) mund ti besh bashke dhe voila! Arrin te krijosh dicka qe edhe pse 3 veshjet jane sh te perdorura dhe te para ne rruget e tiranes,te simbolizojne ty
  Good job

  ReplyDelete
  Replies
  1. Me pelqeu shume ky komenti, po shume fare ama, sepse une mendoj qe nje veshje te secili prej nesh pikerisht kete mision duhet te kete: te na pefaqesoje. Me vjen mire qe e ke vene re kete gje tek mua. Te pershendes!

   Delete
 3. I really liκe уour blog.. very nicе colοrs & theme.
  Did you make thiѕ wеbsite уourself or did you hiгe sοmeone to do it for you?

  Plz ansωer back aѕ ӏ'm looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

  Review my web site - laptop

  ReplyDelete
 4. te treja veshjet: fundi, bluza dhe cizmet jane shume te bukura...POR cizmet ne mendimin tim nuk shkojne me kete lloj veshje...dua dicka shume me ekstravagante ose te pakten pjesa larte te ishte e gjitha e zeze ne menyre qe kontrasti te bie tek cizmet.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ne radhe te pare te falenderoj per komentin, por sic e kam thene edhe ne post, arsyeja perse i kam veshur keto cizmet eshte pikerisht kjo, te beja nje nderthurje stiles, elegante chic me rock qe jane cizmet. Kombinimi me nje gje shume ekstravagantem, apo komplet te zeze e ben shume te zakonshme dhe te pritshme kombinimi me nje pale cizme te tilla dhe prandaj une vendosa te rrezikoj :)

   Delete
 5. you've got style , you've got style /you 've got ass

  ReplyDelete
 6. ishe yll yll yll si ne post ashtu dhe tte ente te ndoqa fundi dhe bluza me plq shume jane trendy i momentit edhe leoparditot ne kemben tende dken shume nice pucpuc ela

  ReplyDelete
  Replies
  1. Faleminderit Ela, puc puc dhe une :D

   Delete
 7. Per mendimin tim bluza dhe fundi jane ok, do preferoja geta te holla, si dhe kepucet jo te prera ne kycin e kembes(krijohet idea e kembeve te shkurtra dhe te trasha), pasi mendoj qe ju shkojne gocave me kembe te gjata edhe elegante.

  ReplyDelete
 8. Ne teresi me pelqen shume,ne veçanti fundi me pelqen shume shume shume :)
  M.

  ReplyDelete
 9. Hi Aulona! :) Fundi dhe Cizmet yll ^_^ Bluzja nuk eshte keq, por per mua nuk shkon me fundin :/ Po te rrinte pak me e ngusht ndoshta mund te ngjante ndryshe.

  ReplyDelete
 10. Ndersa une mendoj qe ngjyra e zeze e egerson shume kete veshje dhe i redukton ndjeshem elegancen. Nje kemishe dhe nje pale kembe nude do kishin qene perfekte dhe teper fine. Edhe une kam pasur tendence te kombinoj ngjyren e kuqe dhe tonalitetet e saj me ngjyren e zeze por qekur "zbulova" kombinimin me bezhe dhe nude, nuk ka me kthim mbrapa :-)

  ReplyDelete
 11. Thjesht nje kryeveper dhe arsyeja qe me pelqen me shume veshja eshte kombinimi qe i ke ber me cimzet ndryshe do ishte shume e zakonshme. big up

  ReplyDelete
 12. ouuuuu please stop it! You look great! (those shoes are amazing)

  ReplyDelete
 13. Ahhh sa e bukur kjo veshja, sidomos kepucet. Ajo foto e fundit qe ke dale me kurriz me pelqeu me shume nga te gjitha...pjesa e kurrizit te tregonte shume femerore

  ReplyDelete
 14. Aulonaaaaa me pelqen shume (imagjino syte me zemra)
  Une e kam nje fund vishjne baroque peplum te cilin se kam veshur asnjehere :(, dhe nuk e mora me vete :( :(
  Sa per animal print ndaj te njejtin mendim me ty, por e theva duke blere nje shall leopard. Te pakten ne Rome nuk e kane ekzgjeruar me leopardin njesoj si ne Tirane :/
  Se harova, a te thash qe me pelqen shume??? :D

  ReplyDelete
 15. Awww i love love this look on u! You look amaaaazing and that body....hot hot hot!!

  ReplyDelete
 16. Je thjesht e merekullueshme Aulone e dashur !!Teper simpatike,stylish,dhe c'eshte me e rendesishmja smart girl.Te komplimentoj shume sepse me dhuron kenaqesi sa here te lexoj apo te shoh ne TV.Suksese
  ALBA

  ReplyDelete
 17. Me pelqen veshja. Edhe floket ne kete menyre, duhet t'i mbash me shpesh keshtu :) Getat mos i vish kaq te erreta, sikur ia heqin shkelqimin veshjes..

  ReplyDelete
 18. Me pelqen cdo gje ne kete veshje :) Sidomos ti <3 :)

  ReplyDelete