Wednesday, March 27, 2013

O Alessia Marcuzzi o katunare dreqit debile femer


Kete post te sotem do t'ja dedikoj nje prezantueseje qe me ka skandalizuar, me ka zhgenjyer, me ka tmerruar, ma ka shpifur, me ka acaruar, mire qe nuk e kisha para syve se edhe mund ta kisha vrare nga inati. Behet fjale per Alessia Marcuzzi-n prezantuesen e famshme italiane, te cilen e kam patur shume qejf (deri dje kuptohet, para se te shikoja keto foto), blogun e te ciles sic ja u kam sugjeruar edhe ju, e ndiqja per dite. Por jam penduar shume. Dhe ju kerkoj ndjese te gjithave per gabim fatal qe kam bere. Do thoni ju c'pate ti? Po besoj se pasi te shikoni keto foto do ta keni kuptuar edhe vete, pa patur fare nevoje per sqarimin tim, gjithesesi une po e bej. 
Si mundet nje prezantuese si Alessia Marcuzzi, nje ikone e televizionit, qe per me teper ka dhe nje blog mode, te dale ne foto me nje cante te tille? Ku e con mushka qe del rrugeve te Italise me kete cante te vogel, te shpifur dhe me 700 ngjyra, si gabelet? Nuki njeh valle kjo zonjushe (deri dje e nderuar) ccantat zarf aq shume ne mode keto kohe? Po cantat me zinxhir qe varen ne supe si aristokrata te verteta qe jena, nuk i njeh qe shkon dhe katandiset me kete cante? Mua ma ka shpifur, po ju them. Po ma ka shpifur mi, ma ka shpifur. Po ma ka shpifur fare ama. A ju tregova gje qe ma ka shpifur fare me kete cante? I shkruajta dhe aty te blogu se nuk e mbajta dot veten. " O katunare dreqi" - i thashe - "Po turp nuk ke, qe ke dhe blog mode dhe del me kete cante te shemtuar? Ku i gjen keto canta skandaloze nje here? Po ik o goce dhe mbylle blogun fare me mire se le nam le, s'te vjen turp qe degjenerove veten ne Shqiperi qe ne te kemi pasur idhull deri dje. Katunare, kloune, debile dreqit. Ik mbytu me mire. Ose je qe je, vrit veten me mire qe te biem rehat te gjithe dhe te shpetojme prej teje".
Ja te gjitha keto ja shkruajta, ja numerova nje me nje. Po ishalla ka ndonje cik seder thuaj dhe i djegin fjalet e mia qe ta mbylli fare blogun. Debilja dreqit!


26 comments:

 1. canta super yll, e bleva nje te tille te carpisa, te dyqani ketu nuk e di nese ka ardhur

  ReplyDelete
 2. ahaahhahahahaah Aulonaa, me ngrive GJAKUN kur lexoa titullin, lol.
  te lumet jo me postime te tilla, sepse sa do ironike te jen per ne njerzit qe e vetquajme veten me edukate, na ngrin gjaku, si te kam lexuar deri ne fund ^_^ me te keq.!!!!

  Te mendosh qe ka persona qe fjale te tilla i kane ne rregullin e dites, si fjalet me te persosura, uffff vertete mendoj qe kohet e fundit bota po bie cope cope.

  Cdo gje eshte e bukur nqs me te vertete na plq e na jep ate rrezen e bukuris, edhe sigurimin ne vetevete.


  xoxo Lulu <3

  ReplyDelete
 3. Turp ti vije asaj dhe ty me keto ngjyra qe perdorni... as e keni idene e fashion hic... :(

  ps. you wanna see what i have on today... check insta ;)

  ReplyDelete
 4. Aulona, Alessia ama eshte veshur ne menyre mjaft elegante, ka thjeshtesi dhe ekuiliber ne veshjen e saj, kjo gje e lejon te perdori nje aksesor me shume ngjyra dhe "whimsical" si kjo canta dhe ta beje ate qendren e vemendjes.

  Edhe 2 gjera per canten 1) te gjitha ngjyrat e cantes kane ton te njejte (te ftohte) kjo i lidh ngjyrat me njera tjetren dhe 2) canta eshte e cilesise se larte.

  Pershendetje!

  ReplyDelete
 5. Aulona nuk ke lidhje fare me Alessian ti:). Nese mundohedh ti ngjash me vjen sh keq se diku rruges e paske humbur fillin:). Kjo ironia ishte pa lidhje por po lidhje fare,

  ReplyDelete
  Replies
  1. Muuahauhauhauhauahuahauhauahuahauhuahauhauhauhauhauahah

   Delete
  2. Po shune komike m'u duk dhe mua. Une them bravo qe e mban veten me gajret:)

   Delete
  3. hahahahah normale qe ska lidhje me Alessian...alessia ka klas dhe ngjyra...aulona ka vetem ngjyra...kjo tu duk ironi ty?? se mesa di un ironia qe te quhet IRONI duhet te jet e holle dhe jo e kapshme per te gjithe...kjo me duket thjeshte xhelozi e shprehur ne nje menyre per te ren ne sy dhe per te then komentusve ja e shef that ju qe un e teproj me ngjyrat ja dhe kjo e tepron...po per sa kohe se kupton diferencen mes te dyjave apo mes atyre fotove qe ju ve komentusve ne komente them duhet o te besh nje vizit te re te okuliste se mos te ka ndryshuar nr ( mos e merr per ofendim, se e di qe gati do jesh..po jam me dylbi per vete kshu qe them ca te du :P ) o te ndryshosh pasqyren se nje gje nuk shkon

   Delete
 6. Cike si pa lidhje kjo ironia jote. po pa lidhje fare ama!

  ReplyDelete
  Replies
  1. yessssssssss

   Delete
  2. Pffff...humor kaps e quaj une kete! :)

   Delete
  3. guxon pak shume kjo Aulona ,jo vetem ne kombinimet me te shemtuara ne bote qe ben por me teper ,duke krahasuar te pakarahasueshmen me veten...

   Delete
 7. O Aulonaaaaaa sa e madhe je hahahahahahahahahaha uaaaa sa kam qeshur. Kur nisa ta lexoja u tremba se mendova se e kishe seriozisht por pastaj e kuptova qe e ke per keto shushkat si puna e ketyre me siper. ti je e madhe fare o goc perfundimisht

  ReplyDelete
 8. Po pra nuk ka kuptim fare kjo ironi! Do ishte me vend sikur ti ter kishe pasur nje look identik dhe te ishin thene te njejtat fjale. Gjithsesi urime per guximin!

  ReplyDelete
 9. Patjeter, here tjeter nuk do harroj t'ju kerkoj leje kur te perdor ironine...:D

  ReplyDelete
 10. Une e pelqej perdorimin e ironise, sepse jo shume veta mund ta bejne me sukses. Por akoma me shume e vleresoj kur vjen nga njerez qe pike se pari dine te bejne autoironi. Per mendimin tim, se bashku keto te dyja arrijne shkallen me te larte te gjykimit, intelektit, perdorimit te fjales dhe komunikimit. Per canten, veshjen apo fenomenin, s'kam komente :)

  ReplyDelete
 11. Aulona,

  Une mendoj qe si fillim nuk mund te ironizosh kete situate me Alessian duke pasur parasysh qe dhe ti ke patur kritika te tilla,,,,sepse si fillim jeni 2 gjera krejt te ndryshme.
  Per mua( dhe per pjesen tjeter te botes) italianet jane ai popull qe dhe kur veshin tuta dhe
  pizhame dine te kombinohen me klas :) Eshte e vertete qe ti guxon me ngjyrat, dhe shume mire ben...pooooooor jo gjithmone i godet veshjet qe publikon. Une mendoj se pika jote me e forte eshte te shkruarit ndersa per kombinimet mendoj se te duhet akoma pune ;)

  E di qe pergjigja jote do te kete pak nota luftarake....po s'ka gje

  ciao :)

  ReplyDelete
 12. Ahahhahahhahhah Po pra pff ca katunare! Sikurse dhe ti.... Eh sa bukur do ishte sikur tu shtonin cdo dite keto "katunaret" me shije <3

  ReplyDelete
 13. E para ndonjehere perdorimi i ironise dhe autoironise jo gjithnje na tregon te zgjuar, ndonjehere na tregon mendjemedhenj (vanitoze) dhe ne mendimin tim pak naive (shkrimi ne fjale). Prsh te krahasosh veten me Marcuzin (jo se kjo e fundit eshte ikona e vetme e modes kete Aulona e them per ty dhe Arbana Osmanin:) duke bere nje analogji midis lookut te saj dhe tendit me nentekstin "keshtu vishem dhe une pse me paragjykoni" per mua eshte shprehje e hapur naiviteti. Alesia eshte nje femer totalisht e kuruar, ti nje njeri qe akoma nuk e ke gjetur veten midis te berit copy/paste te atyre qe merr aty-ketu si tendencat me te fundit Me aplikimin e ngjyrave. Dmth nuk ke nje stil tendin por je ne tranzicion (si vendi yne i dashur:). E dyta fjalet: katunare, debile, ik vdis e di qe jane perdorur me ty, jane te hidhura dhe pa takt por a duhet t'i perdoresh dhe ti mbrapsh pAtjeter???

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ke fol aq bukur ,sa nuk ke cte shtosh me

   Delete
  2. big like per komentin :) shyqyr nje rob i kthjellet

   Delete
 14. U pika ty, ke mesu ca eshte canta zarf

  ReplyDelete
 15. Kam qeshur me lot me ironine, por eshte per te qare per menyren se si vazhdojne e komentojne njerzit :(

  ReplyDelete
 16. biri, canta e Alessias eshte Fendi, ti me zor vesh nje Bershka. Ske te krahasuar ti per stil, qe vishesh si ylber

  ReplyDelete