Saturday, March 2, 2013

Thuaj po (ketij) xhupit...


Nuk e di perse, por nuk me kane pelqyer asnjehere keto model xhupash, sidomos kur jane shume te ngushte, te fryre, te shkurter dhe ne ngjyre te bardhe ose te zeze, prandaj ne garderoben time nuk ka patur te tille. Mjaftohesha me marrjen borxh xhupave te motres, nese nje here ne muaj me lindte deshire per te veshur nje te tille.Aq me teper qe prej vitesh tashme jam me shume fanse e palltove dhe xhaketave, sesa e xhupave, aq sa edhe kur dal per te blere nje te tille, perfundoj duke sjell  ne shtepi nje tjeter pallto. Megjithate ndryshon komplet puna kur behet fjale per xhupin qe kam ne kete post.Do thoni ju e pse na ndryshoka puna. Po e para eshte ngjyra vishnje (ose sic i thone ne shqip burgundy :P), te cilen une (ashtu si besoj dhe nja 1 milion femra te tjera kudo ne per bote) e kane patur te preferuar kete sezon. Realisht me kete ngjyre, do isha e gatshme te vishja ccdo gje. Madje edhe cizmet e bardha me maje, siper gjurit, nese do te kishin kete ngjyre do te isha e gatshme ti vishja...Apo s'ka kuptim kjo qe sapo thashe? Nesje, keshtu pra njera nga arsyet perse me pelqen shume ky xhup ishte ngjyra, e cila per me teper kombinohet fiks edhe me cizmet me te njejten ngjyre qe bleva nje jave me pare dhe qe i keni pare tashme ne postin e meparshme. Arsyeja e dyte eshte, fakti qe xhupi eshte oversized, trend qe sic e kam thene dhe treguar edhe ne post-e te tjera me ka pelqyer shume kete sezon, sidomos kur behet fjale per palltot dhe xhupat, sepse nuk duhet te rrish gjithe kohen, obobo me doli barku, obobo mos me dolli llastiku i mbathjeve, obobo eshte shume i ngushte dhe me dolin "topat" e belit siper pantallonave, nderkohe qe me nje xup te tille ndihesh gjithmone shume rehat.
Dhe per ta vendosur gjithe theksin dhe vemendjen te xhupi, pjesen tjeter te veshjes e kam lene te thjesht, strece dhe nje pulover te cilen e keni pare edhe  me pare kete (post), ne te cilin disa prej jush me keshillonit qe pulovra do te shkonte e veshur vetem me nje pale strece dhe une ja u plotesova deshiren :P


16 comments:

 1. Une i them po edhe ketyre kepuceve....shume bukur ne teresi, me pelqen. Sidorela

  ReplyDelete
  Replies
  1. Edhe une "po" i kam thene atyre :P

   Delete
 2. Hahahhaaha me shkrive. Te pergezoj per menyre e te shkruarit. Une vazhdoj tu them nje supermega POOOOOOOOOO atyre cizmeve......just love them....DENI

  ReplyDelete
  Replies
  1. Faleminderit Deni qe me shkruan gjithmone :) Te pershendes!

   Delete
 3. Sorry Aulon po nuk me pelqen,nuk ta nxjerr trupin mire.Preferoj ato qe te rrine pas trupit,ta nxjerrin pjesen e belit shume mire,ky jo,sorry,e di qe do t'me urresh :( :P
  M.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hhahahahahahahahahahaha c'eshte kjo urrejtje moj? :D Sikur ti shprehnin te gjithe njerezit mos pelqimet ne kete menyre, une do ti dashuroja te gjithe, e jo me ti urreja :D
   Perqafime!

   Delete
 4. ke nje trup perfekt vertete,por nuk ke shije fare ne veshje,sorry!

  ReplyDelete
  Replies
  1. S'ka asgje per sorry, eshte mendimi yt dhe e respektoj :) Flm per komplimentin.

   Delete
 5. Shume bukur, por nga fotot xhupi duket me shume si i kuqerremte sesa 'burgundy'/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Booo, por kam pershtypjen qe edhe burgundy-ja ka disa nuanca te saj :)

   Delete
 6. Se cfare lloj shijesh duhet te kesh qe te mos pelqesh kete veshje nje Zot e di. Mua me pelqen shume gjithcka, xhupi shume i bukur ne ngjyre dhe model, edhe cizmet, me plqen dhe canta dhe mbi te gjitha trpi jot

  ReplyDelete
  Replies
  1. Te falenderoj per komentin dhe fjalet e mira. sa per pjesen e pare te komentit tend, shijet jane te ndryshme dhe jo te gjitheve na pelqejne te njejtat gjera. E rendesishme eshte qe edhe kur nuk na pelqen dicka, te dime ta themi :) Te pershendes!

   Delete
 7. nuk ta nxjerr trupin mire fare,e imagjino kur sngjan gje tek ty qe e ke trupin perfekt ne te tjerat....unlike

  ReplyDelete
  Replies
  1. Te them te drejten une i pashe edhe nja dy here te tjera fotot dhe mua mire m'u duk sikur ma nxirrte trupin :P Gjithesesi eshte normale qe me veshjet oversize te rrezikosh te dukesh pak me e fryre nga c'je ne te vertete :)

   Delete
 8. Booh sa shpirtngushta paska kjo bote.

  Me pelqen ky stil, eshte praktik dhe si i thone ne "Shqip" shume casual dhe comfy :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ohhhh nuk mund ti besoj syve, dikush qe e kupton sakte ate qe dua te percjell me kete veshje dhe me nje pjese te veshjeve te mia. Strece, pulover, xhup dhe kepuce nuk kane asgje te jashtezakonshme, apo asgje per te thene shume bukur, apo shume keq, sepse jane nje veshje mese normale, nje veshje brenda te gjitha rregullave te rehatise dhe perditshmerise. Gjithesesi mbase ju ne Amerike i kuptoni me mire keto gjera, ne ne Shqiperi na duhet edhe pak kohe. Chriseda te falenderoj qe nuk mungon kurre ne kete blog me komentet e tua :)

   Delete