Tuesday, July 2, 2013

Hapuuuur... (pushime part 1)!


Erdhaaaaa prape uneee!! Me ne fund, se te them te drejten me kishte marre shuuuume malli per blogun, per ju, per komentet tuaja dhe pjesa me e bukur eshte kur pashe qe edhe disa prej jush i kishte marre malli per mua dhe ma kishit "ndjere mungesen". Por perpara se te nis me postin e radhes, dua t'ju rrefej nje sekret qe nuk po e mbaj dot perbrenda. Nuk dua t'ju genjej me sepse ju nuk e meritoni. Dy jave me pare ju thashe qe po e mbyllja, sepse do ikja me pushime ne Karaibe (Republiken Domenikane), ne fakt kjo nuk ishte aspak e vertete. Une kam dy jave qe jam mbyllur ne shtepi dhe nuk kam dale fare, sepse dua qe njerezit te mendojne se une jam me pushime ne Karaibe. Ne te vertet te vetmet pushime qe kam bere keto dy jave kane qene ato ne tarrace, ku kam vendosur nje govate dhe kam marre ca rreze dielli qe te pakten te dukesha e nxire. Foto kuptohet qe nuk kam bere, por jam perpjekur ti rregulloj me fotoshop dhe te vendos foto te miat te vjetra, te bera te liqeni artificial, ne ndonje plazh te bukur te Karaibeve. Ju kerkoj ndjese per kete gabim te madh qe bera dhe qe ju zhgenjeva kaq shume, por doja te dukesha interesante. Doja qe ju te mendonit se une bej nje jete perrallash...ne fakt ajo qe une bej gjithe diten eshte te ha sufllaqe dhe te fantazoj per jeten qe do te doja te kisha....
E di qe tani po zgurdulloni syte dhe po thoni me vete "paska ikur nga trute Aulona" dhe keni te drejte...Por doja qe dhe ju te provonit te njejten ndjesi qe provova une kur lexova kete mesazhin me poshte, qe me kishte ardhur ne forme komenti tek posti i meparshem. :D Po e ndaj me ju.

"e di si m duket mua aulona? sikur ske qen ndo1er n pushime. thjesht e bn kt post & i shkrun vetes kto komentet anonime sa me u be ``interesante``. po ik moj andej ku ke lek ti t shkosh n karaibe iher. po t kishe do blije rroba t hajrit & jo 1900 lekshe dhe t visheshe si gabele . me vjen keq por le per te deshiruar. & jo nk t kam inat fare thjesht leji lajkat se nk t shkojn. sidomos nje personi t televizionit si ty. BTW: po punon me fotoshop tani????? hajt bashko ndo1 foton tende me ndo1 plazh andej nga durrsi & shkruj cik qe esht ibiza palma de majorka etj etj etj. Ik haj ndo1 sufllaqe at bej ^______^"

Dhe e dini ju qe ishin pikerisht keto komente qe me kishin munguar kaq shuuuume :D Jane keto komente dhe keta njerez qe me argetojne mua dhe jam e sigurte edhe ju :D Ishte nje menyre pak e vecante per t'u rikthyer, por me pelqeu shume komenti me siper dhe nuk mund ta anashkaloja.
Nderkohe ky do te jete posti i pare i pushimeve te mia, qe do te vijohet dhe nga disa te tjere, ku do te shkruaj me gjate e gjere per vendin dhe per gjithccka bera gjate atyre dy javeve. Keto jane disa foto te bera gjate udhetimit dhe dy ditet e para te mberritjes ne Sosua, zona ne te cilin qendruam. Gjate dy diteve te para nuk levizem nga hoteli dhe u morem me eksplorimin e cdo cepi te tij. Hoteli kishte dy plazhe, por ne vetem njerin perdorem, sepse tjetri ishte shume i qete dhe ne donim pak zhurme, dy pishine, te cilat po ashtu nuk i perdorem, sepse une mendoj qe eshte mekat te perdoresh pishinat kur ke nje det te mrekullueshem aty prane, si dhe tre xhakuzi, te cilat i perdorem vetem per p*rdhe :P. Dy nder aktivitetet e preferuara te miat ishin te pija arra kokosi perzjer me Rum dhe te pija Rum perzjer me cdo gje tjeter :D
Nderkohe pasi te shikoni fotot, detyra juaj eshte te gjeni se cilat plazhe jane perdorur per t'i bashkangjitur fotot e mia te bera ne Durres...:D hahahahahahahaha

28 comments:

 1. ehuuuuu jeta funit :) sa qef qenka aty.duaaaaa dhe unaaaaaaaa. yll fotot.une i vertetova jane firmato :D

  ReplyDelete
 2. Yyyyy ca fotosh... na hoqe petllen. ...sa bukur punoke n'photoshop :P

  ReplyDelete
 3. Me duket se je te gjiri i Lalzit ose ne Bishtpalle
  mashtruese

  Lira

  ReplyDelete
 4. ai zezaku ne foto mos eshte ai i portokallise
  e ke paguar per ta perdorur per sfond per te na mbushur mendjen qe ke qene ne karaibe.
  kurse pak se te duhen leket per sufllaqe.
  Yll fare ke dale
  mezi pres postin tjeter

  Lira

  ReplyDelete
 5. Hahhahaha, ai komentiii. Le te thone edhe per mua ashtu, vetem te jem neper keto "tarracat", pa s'e vras mendjen fare :P

  ReplyDelete
 6. ajo fotoja tek ajo rrjeta si zhezlong <3 <3 ! sa perfekte...cme kujtove pushimet se un nuk i kam filluar akoma. ka te drejte cupa si gjiri i lalzit me duket ai plazhi mua. ja rrjeta, ja deti, ja dhe rera fiks si te gjiri i lalzit. vetem nje nga ata tipat: hajde molto patatina lays dhe biskreeeemmma - te mungon. hahahahahahahahaha
  sh post i bukur aulona. mezi po pres te tjerat me kto pushimet e enderrave. lum si ti! per ty ka qene kjo jete. Edhe ha sufllaqe edhe ben pushime hahah. Mund te te jap nje sugjerim? shpresoj ta marresh parasysh. Po ja, ne blogjet e tjera qe ndjek her pas here blogiere-t bejne nje rubrike/post `Q&A` qe dmth questions and answers. Nqs ke mundesi ndonje here beje dhe ti nje post te tille ku ne mund te kemi mundesi te bejme pyetje dhe ti te na pergjigjesh. Kalofsh sa me mire ;) dhe shyqyr qe erdhe prap se na thave syte. tani sdo shkulem me nga blogu jot. TAKE CARE MY DEAR :D

  ReplyDelete
 7. E CA DO ME NA TREGU TI TANI? QE DI ME PERDOR FOTOSHOPIN? HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA :p

  ReplyDelete
 8. aulona te ajo fotua qe ke dal te ura me derrasa me pelqen shum,,,besoj eshte pas asaj vese shiu qe binte cdo mbazdite per te shuar ate vapen e embel .......
  po presim foto te reja

  ReplyDelete
 9. ...tipike katunareske ballkanase, ligesi pa fund.... bravo popull legen...aulona...un te pakten them te kam zili qe ta ka bere Zoti mbare.....

  ReplyDelete
 10. si ne durres qeka fiks....apo ai zezaku me siguri do jet ndonje nga gabelt tan qe shesin uj pije freskuse patatina molto hahahahahha ahhh lum si ti,tkemi ter fatin tend ne qe te bredhim keto vende kaq te bukura kush esht si ne .....mezi po pres fotot e tjera

  ReplyDelete
 11. Ah mire keto limonat qe nxjerrin vrer e qe jane mesuar te ikin neper vende virtualisht dhe mendojne se ashtu bejne te gjithe... Po kto looserat: te kishim fatin tend moj aulona ku mi ke gjet??? Njerez pushimet nuk jane luks mesohuni. Sh njerez normale (me ekonomi normale dmth) mund ti perballojne nje pale pushime te hajrit... Aman se nuk ka gje qe ma shpif me sh se shprehja: per ty paska qene. Punoni o njerez mos rrini neper kafe qe te jete edhe per ju;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pershendetje

   Mora shkas nga pergjigja e anonimes me siper per te nderhyre dhe une dhe per t'u bere pjese e ketij "debati"
   Ju flas shume sinqerisht si nene. Here mbas here i terheq vemendjen Aulones qe dhe pse eshte ora 24.00 dhe ajo eshte e lodhur e rraskapitur nga impenjmet e shumta te dites,gazeta, radio, rregjistime, palester etj etj nuk e ndan libin nga dora duke mesuar per master-in ose duke lexuar literature te ndryshme. Punon shume dhe lodhet shume.
   Ka shume deshire te udhetoje dhe te beje pushime te mira. Une shpesh i them "po punon dhe lodhesh gjithe vitin per nje pale pushime"
   T'ju them dhe nje sekret, vertetesine e te cilit nuk duhet ta vini ne dyshim. Nje pjese te pushimeve te fundit ne republiken Domenikane ja financova une, me kusht qe te mi ktheje leket per dy tre muaj. Une po pres (Uroj qe te mos planifikoje pushime te tjera dhe te mos me ktheje leket) Shaka kjo.......
   Dua te me mirekuptoni ne nderhyrjen time pasi thjesht dua te nenvizoj faktin se cdo njeri qe punon normalisht, mund ti jape kenaqesine vehtes te pushoje dhe ti rikthehet perseri punes per te menduar per pushimet e ardhshme.
   ju uroj te gjitheve pushime te kendshme
   Bardha
   Delete
  2. Jam shume dakort me mendimin e Mami Bardhes:) qe nder te tjera eshte i shprehur aq bukur, duket nga e ka trasheguar paksa dhe Aulona talentin ne te shkruar:). Nder te tjera jam shume dakort edhe me mendimin tim :)(ai te cilit i eshte pergjigjur mami i Aulones). E vetmja gje qe nuk me pelqen eshte qe kjo u be pak si shume objekt bisede dhe ne sensin e shemtuar (dmth duke t'i bere llogarite ty Aulona, si ja ben e si s'ia ben, te kam zili/s'te kam zili) dhe iku fokusi nga pushimet e tua dhe fotot e postuara qe per hir te se vertetes jane mrekulli dhe te bejne te enderrosh (sidomos ajo e para njehere)...... (per ne qe nuk i kemi filluar pushimet akoma...)dhe mezi po i presim. Dihet qe gjysma e qejfit te pushimeve eshte planifikimi i tyre..une me kete merrem gjithnje vete dhe nuk le asnje tjeter te me nderhyje:). Ne mbyllje Aulona te uroj nje pershtatje sa me pak drastike me realitetin pas pushimeve i cili me duket me i veshtiriiiiiiiiiiiiiiiiiii per t'u kapercyer:((((

   Delete
  3. O lum si une per mamin qe kam! Je me e mira ne bote! <3

   Eshte e vertete qe prej saj e kam te trasheguar aftesine per te shkruar (si cdo gje tjeter te mire qe kam) :), sepse, edhe pse ka mbaruar me nota te shkelqyera per finance, eshte shume e talentuar ne te shkruar.

   Delete
 12. e di pse te kane zili njrezit aulona edhe i duket e pakapshme cdo gje qe ti ben .... sespe ti e shijon ne maximum jeten edhe spyet fare fare edhe mire ben se ne fund te fundit nje jete kemi po nejse sa hapa blogun tende edhe pashe te 81-in post ne menyre instiktive buzeqesha se thashe paska erdhur fotot vendi ti ishin mrekulli do te deshiroja qe nje post te diskutoje ndoshta edhe per cmimet edhe sa eshte e konvertaur per nje pale pushime qqe u bene ande edhe keto te shqiperise.Best Weshes ela

  ReplyDelete
 13. qenke eksperte per sa i perket photoshopit moj aulona.te dergoj dhe une ca foto te miat do mi besh pak kshu si te tuat?hahahahahaha.....vendi qenka mrekulli.sinqerisht ty ste pash fare,sepse sapo pash vendin sidomos foton e par u mahnita dhe po i shijoja ato pamjet sikur te isha atie.do me pelqente te beje nje post per cmimet.shkurt fare pyetja sa vajti i gjithe udhetimi perfshir cdo gje. me behet qefi qe ke kaluar bukur :)

  ReplyDelete
 14. moj Lona ti qenke e papare per te perdorur photoshopin...:P keshtu na paske genjyer cdo vit ti neve per ato pushimet ne Ibiza,Corfuz,Paris,Berlin etj...ne mendonim se ti dhe Tomi bridhnit boten ,juve qenkeni per tu hedhur ne gjyq se ne kemi vuajtur ketej kur postonit ato fotot me det,diell etj ...ka mundesi dhe fotot me plazh nga RRadhima fotoshop do jene :)))))) p.s : shkelqen e gjitha ne cdo foto,duket qe paske bere pushime perrallore :D Alda !

  ReplyDelete
 15. Pushimet duken yll... plazhet e Shqiperise nuk i njoh por mendoj se do kesh bashkuar ndonje foto nga plazhet e karaibeve.

  ReplyDelete
 16. lona...un vdes te me dal nami per femnist, ta marrsha mi ban do fotoshope me roken e bigbrotherit dhe te betohem qe ne republiken domenikane ti paguj pushimet une....dhe kur te modifikosh fotot e mia, kij parasysh, me elemino pak plancin dhe kamt e shtremta...hajt bane nje hajr mor kamikaze :P

  ReplyDelete
 17. Shume foto te mrekullueshme Elona . Ziliqaret shkruajne komente negative sepse duan te jene ne vendin tend dhe nuk ia arrijne dot . Je e papare dhe me behet qejfi qe ia ke kaluar bukur me pushime sepse e meriton .Je e perkryer
  Iris

  ReplyDelete
 18. Unë e di që çdo blog ka “fantazmat” e veta. Janë ata/ato që nuk e pëlqejnë autoren/autorin e blogut, por që e përgjojnë postim pas postimi dhe aty ku nuk mbajnë dot më, këpusin nga një koment të hidhur.Nuk është puna se prishin imazhin e blogut-hey, i prishin imazhin vetes-edhe kur janë “anonimë”, por më çudit fakti sesi njerëzit kanë mbetur në vend-numëro duke parë tjetrën apo tjetrin të ecë në jetën e vet! Mbase këta janë vëzhguesit! Mbase!
  Armiqtë janë lexuesit më besnikë. Shiko me sy e plas me zemër!Kush të ndjek në blog e ka kuptuar natyrën tënde altruiste dhe indiferente ndaj atyre që gatuajnë çorba! Ti vazhdon të jesh kaq spontane & e këndshme.*(shkeputur nga nje blog mjaft i kendshem por qe cuditrisht ky postim te pershtatet sh ty aulon <3 dhe ksaj tyryfyckes qe t ngatrron me veten :P )*

  Te adhuroj per gjithcka qe ben, per menyren si sillesh, per ironine therese me te cilen ua mbyll gojen jo vetem atyre qe ta kan me te keq por edhe mendjeve e syve te liga. Te uroj suksese! Mezi po pres postimet e ardhshme dhe mqs ra fjala pushimet e tua me aq sa pash ishin fantastike. Kalofsh sa me bukur dhe jam ne pritje te outfitve te tjera qe do na prezantosh. Me fal se u zgjata ca :P BRAVO që je kjo që je!Na duhen njerëz të vërtetë, qoftë edhe virtualisht, meqë në realitet na lodhën maskat! ;) K.

  ReplyDelete
 19. A ma jep dhe mua pak borxh mamin tend, te me financoje pushimet :) ? Tu befshin shendet pushimet dhe jetoje momentin, sepse mund te mos kete me kohe Neser :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hahahahahaha po mi, ta jap! Vetem se duhet te ma kthesh prape "borxhin", po ashtu dhe mamit, se ajo nuk financon gje, thjesht mi jep borxh dhe une ja kthej prape :P

   Delete
 20. Sa mire e perdorke fotoshopin ti Lona :)
  Hahahaha...

  Me behet qejfi qe ke kaluar mire, fotot qenkan shume te bukura. Your body of course looks great.
  Ne Florida do na vish ndonjehere? Dhe ketej i kemi plazhet e bukura :)

  ReplyDelete
 21. O Aulona po pse i jep rendesi komenteve dashakeqe te ndonje smirusheje anonime!!Lere te komentoje si te doje nga ajo hija e vet ku ndodhet mi goce.Sa keq qe komente si te asaj te bejne te thuash me plot goje po po erdha ne tr :P Sa per fotot ato flasin vet,yll,ne vazhdim jam e etur te shoh sa me shume foto piktoreske nga ty.

  ReplyDelete
 22. E dashur Aulone mire se erdhe nga pushimet.Sa vend i bukur paska qene, c'ka do te thote se zgjedhja ka qene e goditur!!!Me ka ndodhur qe kur kam prenotuar nga interneti ndonje hotel,fotot e publikuara ne faqet kryesore kane qene te zgjedhura sh bukur e me sh ngjyra sigurisht te bera nga profesioniste e kur kam shkuar kam gjetur nje ambjent disi me ndryshe.Sa me pelqejne keto lloj pushimesh me kuptimin e vertete te fjales kur largohesh nga rutina e dites e shkeputesh aq shume sa te ndodh te harrosh edhe paswordet e internetit.Sa ngjyra te bukura na percolle si me ambjentin ashtu dhe me veshjet e tua!!!Se fundi nje pershendetje per mami Bardhen. Fjalet e saj jane kaq te thjeshta por percjellin kaq shume e sa bukur. Lum per mamin qe ke se pushimet vene e vine. Talentin ne shkrim e paske te trasheguar prej nenes tende! Sa per te tjerat spo te shkruaj asgje se e di qe ti sju ve rendesi as mesazheve apo komenteve te tilla. Ne fakt mua si per cudi sme la asnje ndjesi as negative as pozitive. Vetem buzeqesha. Plot gabime drejtshkrimore.Sa keq ska investuar fare per veten e saj as per te mesuar gjuhen shqipe sakte. Komplimente dhe fotografit misterioz(Tomit) i cili ka ndikuar ne lumturine tende te reflektuar edhe ne foto. Me fal qe u zgjata po me ne fund ti u ktheve! Neli

  ReplyDelete
 23. Me pelqen vecanerisht shume veshja ne aeroport :)
  Fotot shume te bukura!!(po bie ne perseritje me kete fraze :P)

  ReplyDelete
 24. Me siguri ata qe komentojne me vonese si une, ndryshe nisen e ndryshe perfundojne . Pasi ke pare fotot e ke lexuar shkrimin e je gati te komentosh me superlativa te tipit "sa bukur", "tipike ekzotike" etj, nis e fillon komentet, ndalesh ne komentin e nenes tende te edukuar dhe lexon me poshte fjale te ngrohta e te sinqerta. Ne fund harron cfare do thoje per fotot, vetem te ngelet nje ndjesi pozitive dhe mendon se paska dhe njerez te mire "ne internet" dhe vajza qe nuk kane inat te shkruajne dy fjale te sinqerta dhe njerez qe vleresojne cilesite pozitive te te tjereve. Perfundimisht, paska shprese qe dhe blogjet shqiptare te trajtohen per qellimin qe kane dhe jo si nje argetim per njerezit qe deshirojne te mbushin ditet me pjeseza nga jeta e te tjereve...

  P.s : fotot tipike te diteve te para, duke bredhur e duke rremuar neper hotel, duke provuar cdo gje dhe duke nxjere foto ne cdo vend :) Tani e kuptova qe dhe ndarjen ne 3 pjese e paske bere me koncept!

  ReplyDelete