Friday, October 11, 2013

Te gjithe per te Tapas!


Nje nder pjeset e parapelqyera te ketij blogu, eshte kur une duhet te shkruaj per nje vend, sherbim, ushqim, e gjithcka qe me ka lene nje shije te mire dhe pershtypje pozitive dhe qe mezi pres ta ndaj ketu me ju! Per fat te keq, ne Shqiperi, vendet ku ti mbetesh 100% e kenaqur me sherbimin e ofruar me duken shume te rralla, prandaj kur gjej nje te tille, une mezi pres ta ndaj me te gjithe :) Ashtu sic pres edhe te kunderten, qe nese ju keni degjuar per ndonje vend ku hahet, pihet, kercehet, mire te ma thoni te pjesa e komenteve poshte dhe une do iki ta provoj me vrap :)
Sot do te shkruaj per Tapas, restoranti me i ri qe eshte hapur ne kryeqytet dhe qe ne baze te tij ka gatimet spanjolle. Besoj se te gjithe ne kemi degjuar per paella-t (paejat) e famshme spanjolle, te cilen spanjollet e mbajne si ushqimin e tyre tradicionale dhe me te cilin krenohen ne te gjithe boten. E nese te gjithe keni degjuar per kete pjate, disa prej jush edhe kane patur mundesi ta shijojne nese kane udhetuar ndonjehere drejt Spanjes. Per fat te keq ne Shqiperi, me aq informacion sa kam une, nuk kishte nje vend ku ti te shkoje dhe te haje nje paella. E nese ka patur dhe une nuk e kam ditur, jam e bindur qe nuk ka qene nje kuzhinier spanjoll qe ta gatuaje me dockat e tij. Me ne fund te "Tapas", jo vetem gatuhet paella, por gatuhet nga duart e nje spanjolli. Por paella ishte vetem nje nga pjatat e shijshme qe une shijova te "Tapas"...per te mos folur pastaj per veren spanjolle qe e thava sa hap e mbyll syte. E c't'ju them une me shume, vertet mendoj se eshte nje nga ato vende qe duhet vizituar sa me shpejt....Une per vete mezi po pres fundjaven qe te shkoj serish! :) Pasi ta keni provuar dua shume te ndani pershtypjet me mua, nese kam pasur te drejte, apo nese juve nuk ju ka pelqyer. Lokalin e gjeni te ajo qe tashme te gjithe e njohim si rrugica e ish Kryeministrit Sali Berisha.

24 comments:

 1. Obobo nga te gjitha kombinimet qe ke bere ( dhe ti i ben gjithnje nga me te cuditshmet ) ky me duket me i cuditshmi!!! Gjithsesi, me pelqen ti, me pelqen blogu dhe restoranti qe me sugjerove si shijuese e madhe e ushqimit qe jam!!!

  ReplyDelete
 2. O sa kurioze me bere tani me kete lokalin apo ke mua qe vdes per ushqim spanjoll, do iki ta provoj me vrape. Me pelqen shume edhe ti ne kete post dukesh e vogel dhe e mire :P Kombinimi i dy ngjyrave te xhaketes me pelqen teper

  ReplyDelete
 3. shume I bukur lokali, ka dicka te vecante :)
  Xhaketa rose eshte fantastike ja nje keshtu po kerkoj une po se gjej gjekundi.
  Te them te drejten e ke ekzagjeruar pak me keto frutat si te fundi e te blusia, fundi esht ok, edhe xhaketa, un vetem blusen do ta ndryshoja. sinqerisht ste them dot qe eshte nje outfit sh i goditur, <3

  xoxo LULU

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lulu e dashur nese nuk gjen si kjo xhaketa, heren tjeter qe do vish ne Tirane te them qe me kenaqesi ta jap meqe te pelqen dhe po kerkon nje te tille :)
   Te pershendes!

   Delete
 4. sa te eshte mbush mendja ty qe di te vishesh

  ReplyDelete
 5. ky ishte kombinimi me i keq qe ke bere ndonjehere per mendimin tim.Kaq shume ngjyra e fruda te vrasin syte.Mgjth me shum se sa veshjen un futem ktu te lexoj si i komenton ti ato qe ben,shkruan bukur dhe sh realiste ne ato qe flet.

  ReplyDelete
 6. Xhaketa jooo. Pjesa tjtr ok. Mezi pres ta provoj kte gatimin ;)

  ReplyDelete
 7. Gjeja e pare qe mendova ishte; si do ja bejne per te ujitur ato vazot te muri se do ju kulloje uji poshte qe.....???? Gjeja e dyte; Aulona aq shume qenka mrekulluar sa s'e komentoi fare veshjen,hahahaha.Nuk me pelqen gjatesia e fundit,po te ishte i shkurter ose i gjate fare do me pelqente me shume.
  E njoh spanjollin e ketij lokalit.Sa ja kishte vene çmimin paellas? Nuk jam fanse e paellas,e kam ngrene ne Spanje "me zor" dhe nuk cmendem pas saj.Pse s'me fal edhe mua dicka? :'( :P
  M.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Verja gishtin dickaje qe do dhe e ke tenden...dhe nuk po bej shaka...;) :D

   Delete
  2. Fundin hahahahahahahah
   M.

   Delete
  3. Ta gezosh! :D Po shiko se une e mbaj fjalen, ishalla se nuk e merr :D :P

   Delete
  4. Ate siper s'e kam shkruar une,kush futet ne bisedat tona dhe na bezdis eeeeee? Gjithsesi te falenderoj per gatishmerine tende Aulona.Do te blej edhe une naj gje ty,pse,vetem Gjyste Vulaj do marri dhurata nga fansat?! :P
   Marsida E VERTETE :P

   Delete
 8. Une doja te dija pak ushqimet qe na sygjeron per te provuar.Dhe me thuaj,ishte nje lokal tipik i kuletes plote,apo...? :)
  Ndoshta duhet te besh me shpesh poste per vende qe sygjeron,sidomos ne Tirane se tani filloi dimri,aty do mblidhemi :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mbi te gjitha cmimet ishin fantastike :D Mbase ke te drejte ne sugjerimin qe me ben, por ndonjehere kam frike mos duket sikur po bej reklame, prandaj e evitoj fare kete pjesen :) Gjithsesi kur ka patur vertete vende qe me kane pelqyer, gjithmona kam shkruar :)

   Delete
  2. Ooo po me pelqen me teper akoma.Going soon.E di,te kuptoj drejte.Po te kam ndjekur gjithnje.Faleminderit :)

   Delete
 9. Aulona ky vendi super me duket..Shendosh kur te vij atje ,do bej cmosin te shkoj..Mua me pelqen shume ''Il Siciliano'' dhe Yogurteria qe c'te them ..Shenoji tek vendet qe duhet te shkosh..:*

  ReplyDelete
 10. Me skandal se kaq boo.as nuk mund te per doret dit fjala kombinim

  ReplyDelete
 11. Sa te mira qe duken keto ushqimet, jam ngritur 10 here te hap frigoriferin, rri para ti po asgje sme mbushet mendja. Ndersa pjatat e fotove, shif me sy e plas me zemer :-(

  Per sa i perket veshjes, nuk komentoj ndonje here per te se nuk jam shume e apasionuar pas saj :-) por sot mu duk pak si teper me shume gjera going on at the same time-- nuk di si tjeter ta percaktoj. Por sic e thashe nuk jam personi duhur te bej komente per kombinime veshjesh :-)
  D.

  ReplyDelete
 12. Per shendetje Aulona :) Me fal qe po dal pak jashte teme ,por nuk me pritet deri sa te postosh fotot e Top Show magazine.Me pelqen cdo dite e me shume look- u yt nate pas nate,Je sh fine dhe me me klas.Mbi te gjitha ,e vjen mire qe nuk ndikohesh nga shijat aq fashtareske dhe skandaloze te koleges tende (ato floke bobobo,te vesh duart ne koke).Te ndjek pothuajse ne cdo eveniment dhe te uroj shsh suksese

  ReplyDelete
 13. kjo veshja eshte per te vene duart ne koke :(

  ReplyDelete
 14. https://www.facebook.com/hasinshpi

  ReplyDelete
 15. Gjyshja ime vishet shume x me bukur. Seriozisht!!! -_-'

  ReplyDelete
 16. ku eshte ky restoranti, ju lutem?

  ReplyDelete