Thursday, October 31, 2013

Edhe gjarpri ka dilema


Kur ti flet mire per dike, ose i ben ndonje kompliment, njerezit do te thone qe je hipokrite. Kur e thua mendimin tend me ze te larte, jo pas kraheve, do te te thone shtrige dhe do te te marrin inat. Nese nuk ja thua mendimin ne sy, do te thone mos u merr me thashetheme. A ka ndonje menyre qe njerezit te kenaqen dhe te jene dakort me gjerat qe ti ben dhe thua? Padyshim qe jo! Hall i madh (me) na ka gjetur me njerezit qe nuk kenaqen kurre. Dhe lind pyetja gjerat ti bejme per te kenaqur veten, apo per te kenaqur te tjeret? Eh sa shume dilema qe ka kjo jete :P Sot qenkam zgjuar plote pikepyetje, po patet ndonje pergjigje jeni te mirepritura. 
Nderkohe qe pas disa ditesh e veshur vetem me atletet dhe tuta, si pasoje e vrapimeve sa andej kendej e mbi te gjitha per shkak te provave ne "Dancing with the stars", vendosa te behem femer serish dhe te vishem me minifund ahahaha :P Nje little black dress, qe nuk eshte gje tjeter vecse nje little black dress, mund te marre me shume kuptim nese shoqerohet me ndonje pale geta me print. Dhe printi qe une kam zgjedhur per ta shoqeruar, eshte lekura e gjarprit. Nje gje eshte e sigurte, ne kuader te "dilemave Hamletiane", ka nga ato qe do e pelqejne dhe nga ato qe s'do e pelqejne. Po c'rendesi ka kjo, rendesi ka qe mua vete me pelqejne. Apo s'eshte mire keshtu?
Ika me mire fare, se edhe veten e bezdisa me keto pyetjet sot, jo me ju!


38 comments:

 1. cdo gje perfekte por sidomos kepucettttt.. fantastikee ;)

  ReplyDelete
 2. Sa bukur ke dal te foto e 8 me pelqen paaaak me shume ♥♡

  ReplyDelete
 3. Jeto per vete e jo per te tjeret! U rock! Suksese te metejshme!
  k

  ReplyDelete
 4. Qe ti vishesh per vete mire ben. Po qe ti te kesh nje blog ndonjehere mode, kjo nuk durohet. Vishesh sh keq e do fitoje vendin e pare ne fashion police. Nuk ka nje outfit tendin qe te shpetoje. Merru u goc me thashetheme dhe lerja moden dikujt tjeter

  ReplyDelete
 5. kjo veshje pervecese eshte shume cheap ,per mendimin tim eshte dhe pak pa lidhje sepse vertet te gjitha jane ngjyra te peraferta me njera tj por nuk shkojne ,,,per mendimin tim dhe un e ndjek blogun tend (sigurisht jo per te te share gjithmone se tek tuk ka dhe na i gje qe me pelqen )duhet te kalosh ne nje stad tjeter sepse blogu nuk eshte nej foto ne instagram qe te te thone uaaa sa e bukur je dhe vetem kaq .

  ReplyDelete
 6. mua me plq veshja shume,,por ajo qe une adhuroj te ti eshte trupiiii,,ke nje trup per tu pasur zili,,dhe une te kam shumee zili per kete :D sa per njerezit thone nga ana ime se fjlet e hallkut dhe burat e gardhit nuk mbyllen kurre keshtu qe mos u merr fare me to,,,,te prsh k :)

  ReplyDelete
 7. per mua trupin e ke yll e fustani qe eshte sh i thjesht te tregon bukur.Problemi eshte se i ke rrobat shume cheap e sduken noi gje.Ste japin prezence.Dmth fustani dhe kepucet ok po getat nje tmerr.se kuptoj pse e shemton gjithe ate trup qe ke qe cdo gje do te te shkonte me ato lloj getash.

  ReplyDelete
 8. sidomos meketo vendet njher kam pare goca plot qe kan blogje , po jokaq dobet nejse

  ReplyDelete
 9. deshtim total...pupu cfare getash,,,,lexo moj Aulon ndogje leksion mode...

  ReplyDelete
 10. Printet kete vit jane shume ne mode, shume stilist i kane patur pjese te koleksioneve te veta. Per syrin tim getat i kane dhene ate vecantine dhe bukurine gjithe veshjes e cila pa geta do ishte dicka shume e thjeshte dhe normale nje fustan i zi dhe aq. Aulona guxo te ndihesh e lire te besh, thuash dhe veshesh gjerat qe te pelqejne. Ketu ku jetoj une njerezit kete e kane primare. Te ndjek gjithmone dhe me pelqen ne cdo gje qe ben

  ReplyDelete
 11. Nuk di te vishesh....dmth ti mund te vishesh si te duash por kur i hedh fotot ketu duket sh keq ..

  ReplyDelete
 12. fashion crime ..... nga koka te kembet skandal. Merru me ndonje gje tjeter me mire lere fare kete blog. stili dhe ti jeni shume larg me nj-tj. ta them me gjithe dashamiresine e mundeshme.

  ReplyDelete
 13. Ti je kaq dashamirese sa pate kohe te lexosh blpgun, te shikosh fotot, te lexosh komentet e te hedhesh vrere!!!!
  Pse nuk gjen nji pune e hidhe gjithe kete energji ne dicka qe do te te duhet per te jetuar!!!!!
  Miku qe te do te miren!!!
  k

  ReplyDelete
 14. Pershendetje Aulona.Te ndjek gjithmone por eshte hera e pare qe shkruaj.Te pergezoj per cdo gje qe ben dhe sidomos qe punon aq shume.Une nje pyetja kam per keto komentueset me lart:Sa paguhen ato qe kane mundesi te mos vishen me veshje cheap apo i blejne firmato tek second hands apo ndonje charity shop?Nuk eshte e thene qe te kesh stil duhet gjithmone te veshesh veshje firme.Te pergezoj per veshjen e thjeshte dhe e bukur.SM

  ReplyDelete
 15. kur thuhet cheap e dashur nuk e kam per vleren sesa per stilin ,dhe duhet ta pranosh ti edhe aulona qe ska pik stili per nje fashion blog ....

  ReplyDelete
 16. Me pelqen sepse nuk je shume e ngarkuar,dmth dy-tre gjera,dy-tre ngjyra! Trupi te ka dale yll fare,pa pike barku dhe shume e tonifikuar,te kam zili :( Getat jane veçantia perndryshe do ishe shume e zakonshme (ne kuptimin e mire te fjales ;) ).
  M.

  ReplyDelete
 17. Cheap? Skandal? Jane ne terezi keto njerez apo jo? Cfare ka per cheap dhe per skandal kjo veshje? Ku jetojne keto komentueset moj aman, sikur flen e zgjohen mbi pasarelat e modes. Aulona je shume thjesht dhe shume bukur

  ReplyDelete
  Replies
  1. Veshja skandal dhe trupi skandal, a keni sy ne balle apo si eshte puna?

   Delete
 18. Me thene te drejten aulona kjo veshje snuk.nuk e kuptoj ku calon por thjesht sben, te vret syrin.ndoshta jo keti kepuce por ndonje pale cizme me qafe deri tek kyci do nghanin sh me bukur.

  ReplyDelete
 19. Te thuash qe nuk di te vishet, nuk eshte te nxjerresh vrer. Te kesh nje blog mode presupozohet te sjellesh risì ne fushen e modes dhe ajo qe ti sjell te ndiqet. Nese te gjitha ju do te visheshit keshtu, atehere qenka per te vene duart ne koke . Kot nuk thone, stiliste mos nxirrni gjera te shemtuaa, dikush mund ti veshë. Puna eshte qe nuk eshte hera e pare qe komentet per outfitin e Aulones jane me shume negative sesa pozitive (shyqyr zotit, se ne te kundert ishte per tu bere merak per guston e shqiptareve), prandaj me duket se eshte me mire te heqe dore nga moda. Ka njerez qe munden dhe ka qe s'munden. Aulona s'mundet. Aulona dhe gusto jane diametralisht te kunderta

  ReplyDelete
  Replies
  1. I have to say ...I like your comment !
   Well done son :p
   Te pershendes dear !

   Delete
  2. dhe une te mbeshtes plotesisht stili dhe aulona jane shumeeeeeeeeeeeeeeee larg.

   Delete
 20. I them avokatit te mesiperm qe nuk eshte nevoja per mbrojtje se perderisa Aulona ka hedhur disa veshje ne blogun e saj dhe vazhdon e hedh vazhdimisht,dihet qe pret komentet tona ( te mirearsyetuara).Une mendoj se ti Aulona nuk ke shume shije ne te veshur.Shpesh komentohesh ne menyre negative dhe jo,njerezit nuk ta bejne kete se te kane inat,por ti thjesht nuk ke shije ne te veshur.Ketu nuk ka asgje te keqe,sepse une njoh sh njerez qe nuk kane shije ne te veshur,por te pakten harxhoje energjine tende per dicka tjeter më me vlere,(gje qe duhet ta bej dhe une :P ) ,sesa te merresh me kete blog.Gjithesesi une te kam qejf se je inteligjente dhe perfitoj per te thene qe me pelqen shume menyra si shkruan.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Te harxhoj energjine time per dicka me me vlere? Hmmm pa ta shohim pak, per dicka tjeter pervec punes si kryeredaktore ne gazete? Emisionit ne radio NRG? Emisionit Thumb ne Youtube dhe A1 report? Top Show? Dancing with the stars? Dhe punes per diplomen? Po e dashur ke shume te drejte dhe te falenderoj shume qe me ndergjegjesove qe energjite e mia duhet ti harxhoj ne dicka me me vlere dhe mos te merrem me gjera kot gjithe diten :D

   Delete
  2. Cilit emision, atij qe ju doli nami dhe u felliqet te gazeta panorama ,per te cilin keni borxhe pafund? Emisionit ku sdini te beni humor te hajrit dhe dilni si njerez komplet pa nivel,prandaj ju kane hedhur ne gjyq ( sipas gazetes prape). Nqs e ke per ate emision ,po i harxhon energjite kot.Ju perseritni veten dhe silleni njesoj tek te gjithe emisionet.Per te tjerat,pervec dancing spo ben ndonje gje te madhe,se diplomen po e bejne te gjithe.Dhe ia ka fut kot kjo lart se ti e dashur mund te jesh gazetare e mire,po sdi te shkruash ne menyre interesante dhe niveli i shkrimit eshte ai i nje 13 vjecareje.

   Delete
  3. edhe meqe ra fjala skam mllef ndaj teje,thjesht flas ashtu sic i shoh gjerat.Gjithesesi une te uroj suksese se dukesh qe je tip qe punon shume.

   Delete
  4. hahahhaha o zot sa urrejtjeeeeee.Mir ta ka bo.

   Delete
  5. dhe diplomen po e ben ne gazetari, mbaje veten aulona. une kam bere 2 mastera shkencore dhe me 1 beb te vogel e duke qene ne pune 8-10 ore ne dite dhe nuk kam menduar ndonjehere oh po punoj shuuuume, por sigurisht njeriu ben aq sa mban

   Delete
  6. Me vjen per te qeshur kur lexoj, komente te mire arsyetuara e fjalia e mire arsyetuarit eshte nuk me pelqen !!!
   Kush thote qe ti ke gusto? Pa h ape ti nje blog (meqe je e mirearsyetuar) e te shofim sa do e ndjekin e komentojne!!! Kur ti quan mirearsyetim shkrimet e mesiperme nuk e di cfare truri te vrare ke!
   Dipllomen e bejne te gjithe!!! Jo nuk e bejne te gjithe !!! Per emisionin (fale te cilit Po i rritet fama perdite), e paska kot!! E ke menduar ndonjehere qe mendimin tend NEGATIV mund ta mbash per vete?
   Pastaj Aulona nuk di te shkruaj ne menyre interesante, por cuditerisht e lexojne, e komentojne!!!
   Po ti vetem nxjerr vrer!! Ah, prit se qe e mirearsyetuar sidomos me fjaline nuk me pelqen!!!
   Lum ti per mend qe ke !!!!

   Delete
 21. Fjale,fjale,fjale pa fund per ty!!Je kthyer ne nje fenomen Aulona :) Flitet shume per ty dhe blogun tend.Sigurisht qe gjithkush ka mendimin e tij qe duhet respektuar per sa kohe eshte i argumentuar e pa ofendime.Me pelqen qe disa prej komentueseve qe nuk e pelqejne stilin tend,te pakten kane arsyetuar pa dashakeqesi.Kjo eshte nje gje e mire ,madje arritje per specien tone. :)
  Une nuk bej pjese ne grupin qe te kritikon.Dhe jo sepse mendoj se ti je perfekte.Sepse askush ne bote nuk eshte perfekt.Por me pelqen blogu yt sepse eshte SHUME I PASUR. I pasur me fjale te bukura,me kendveshtrimet e tua per probleme apo ngjarje te thjeshte te se perditshmes,i pasur me sens humori,me veshje interesante,me optimizem dhe ndjenja pozitive. Leximi i blogut tend eshte nje ritual qe shpesh te frymezon per te bere dicka ndryshe,qofte edhe per te rremuar ne dollap e per te bere nje kombinim qe nuk te kishte shkuar ne mend me pare.( Kete bera para ca ditesh,kur kishe bere postin me fundin e kuq,u kujtova qe kisha edhe une nje si ai) :) Lexoj cdo dite edhe blogun e Chiara Ferragni-t,theblondesalad.. Pavaresisht se vendet e fotove jane super dhe veshjet jane gjithmone firmato,deri te llastiku i flokeve,ai blog i mirefillte MODE nuk me jep asnje lloj frymezimi sepse ne njefare menyre nuk me duket real,i prekshem.Plus qe ska ndonje gje interesante per te lexuar,shume i vaket,flitet vetem per fashion,fashion,firma,pasarela,restorante luksi,udhetime neper bote cdo jave,gjera qe shumica e vajzave vetem i enderrojne...Kurse kur blogu eshte si i joti,mund ta lexosh me me shume kenaqesi sesa thjesht ti hedhesh nje sy fotove dhe kaq.. .U zgjata pak ,si gjithmone :) Puthje!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ska lidhje fare e veshura firmato me guston. Ka fashion bloger sa te duash qe vishen lire dhe ke qejf ti shohesh. Blogu i Ferragnit dhe fashion blogereve te tjera mund te jete monoton, po ato kane qellim te flasin vec per moden. Aulona smerret vesh se per cfare do te flase. Dhe meqe ska piken e gustos le te flase per dicka tjeter e jo te jape mend nese printet jane a jo ne mode kete vit

   Delete
  2. Me lart une thashe shume qarte qe,mes nje blogu totalisht fashion dhe nje blogu si i Aulones ku pervec fotove,ka edhe gjera interesante per te lexuar,PREFERENCA IME eshte per te dytin.
   Une nuk thashe qe kush vishet firmato vishet bukur,perkundrazi gjerat qe mua me pelqejne me shume,skane lidhje fare me firmat e shtrenjta.Dhe shume veshje firmato qe kam pare ne blogje,qofte edhe shqiptare, jane aq te shemtuara sa sdo i vishja per 100 vjet.. Une mund te vesh me shume qejf edhe dicka qe ska etikete fare por qe i pershtatet gustos dhe trupit tim.
   Personalisht,une vishem lire dhe bukur,sipas gjykimit tim,dhe sme pelqen aspak kur njerezit bien pre e firmave dhe e atyre cmimeve skandaloze.Pastaj pse e interpreton si "dhenie mend" faktin qe Aulona ka argumentuar pse ka zgjedhur animal print ne veshje?? Kushdo qe ka nje blog,cfaredolloji qofte,tregon zgjedhjet e tij se eshte e drejta e tij,kjo quhet dhenie mendsh? hahaahaha

   Delete
  3. KE SHUME TE DREJTE.DHE UN PRANDAJ HYJ KTU,JO PER FASHION SE KAM KU TE SHOH FASHION PO PER THJESHTESINE QE AULONA ,PER PASIONIN QE TREGON ME GJERAT QE BEN.eshte sh realiste dhe pa tangerllik.Realitety yne eshte me afer veshjeve te aulones e stilit te saj te jetes prandaj dhe ja vlen te ndjekim ate e jo kto pordhat e firmatot

   Delete
  4. perseris, ska lidhje e veshura bukur me firmato (p.... firmato, kompliemente per kalssin ne te shkruar).
   me keto getat do ishe out ne 1993 e jo me tani. Ky eshte nje nga outfitet me te shemtuara qe kam pare ndonjehere. Aulona mund te jete e thjeshte, e zgjuar e bukur, me gjithe te mirat, dicka per per prish syrin e keq e ka, nuk di te vishet

   Delete
 22. Me bukur se kaq nuk ka , nje LIKE keshtu me te shkruajtur meqe nuk ka ketu si opsion :P

  ReplyDelete
 23. Je shume e kendshme aulona shume pozitive percjell vetem miresi. Me pelqen shume dhe menyra si vishesh pa shume pompozitete. Blogun tend e lecoj me qejf sepse dukesh njeri i thjeshte jo mendjemadhe. Me duket se keto qe shkruajne me siper e kane nga inati ose eshte i njeri njeri se ska mndesi te flasesh me kaq mllef per nje veshje qe eshte shume e bukur

  ReplyDelete
 24. Nuk di Pse i lexova te tera komentet deri ne fund...ndoshta ngaqe u zgjova qe ne pike te mengjesit ne nje dite te shtune, por meqe i lexova thash edhe po shkruaj :) Aulona blogu yt eshte rutina ime e perditshme kur pi kafen e mengjesit, e lexoj me kenaqesi...ndonjehere shof edhe Thumbin...me habit ku e gjen energjine te besh aq shume gjera ne dite (24h ka e shkreta)...por (ah kjo "por" :) ) nuk eshte e thene qe veshjet e tua (apo dhe ato qe ben) tu pelqejne te gjitheve, tek e fundit ndaj eshte bota interesante se jemi te ndryshem, dhe per me teper kjo qe ben (blog-u, thumb-i) qe jane te hapura per publikun, e kane te parashikuara qe gjithkush mund te thote cdo gje (fatkeqesisht apo jo eshte tjeter diskutim), dhe me vjen pak keq kur te lexoj qe ndonjehere pergjigjesh me pak hije ironie apo sarkazmi, nganjehere "te kthesh faqen tjeter" te larteson...por gjithsesi ky eshte thjesht mendimi im :)) e ka fajin mengjesi i se shtunes qe u zgjata kaq shume...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dhe ti bere shume mire qe ke shkruar :) Jam shume dakort me ate qe ke shkruar ne lidhje me faktin qe jo vetem veshjet, por gjerat qe une bej nuk mund dhe nuk kane se si ti pelqejne te gjitheve. Dhe pikerisht ngaqe e kuptoj kete, ne shumicen e rasteve nuk kthej fare pergjigje, edhe kur komentet i kalojne caqet e thjesht nje mendimi kunder, apo shprehjes se mos pelqimit per postin, fotot, veshjet, apo shkrimin. Megjithate e dashur, me beso qe ndonjehere eshte me e forte se mua (dhe me beso qe keshtu do te ndodhte me cdo person ne rruzullin toksore) te mbaje veten dhe te mos ktheje pergjigje ndaj disa komenteve qe jane per te vene duart ne koke. Patjeter qe gjerat qe bej une, persa kohe jane publike do te komentohen nga te gjithe. Madje sic mund ta shikosh une opsionin e komenteve e kam lene te hapur dhe ketu shkruan kushdo dhe cfare do dhe ky post eshte shembulli me i mire qe une i kam lene te gjitha ketu dhe as nuk kam kthyer pergjigje (pervec nje rasti qe e ndjeja ta beja). Por po te them edhe nje sekret ty dhe me kete rast edhe te tjereve qe do ta lexojne, ndonjehere kthimi i pergjigjes eshte strategji sepse ne kete menyre hap debat dhe gjithcka behet me interesante per lexuesit e tjere ;) :D Mesa di une pervec posteve, shume nga ndjekesit e ketij blogu shijojne edhe komentet keshtu qe pse jo, show per te tereeee...hahahah Te falenderoj qe me lexon cdo dite, sic thua edhe vete dhe mbi te gjitha te falenderoj per keshillen qe me dhe! :) Te uroj nje te shtune dhe fundjave te mbare!

   Delete